A szem a burkolt padlófelületet látja. A minőség viszont a szakszerűen kialakított rétegrendtől függ.
Tervezés során a későbbiekben felsorolt funkciókat és szempontokat mind külön-külön végig kell gondolni, és fel kell mérni. Ezt követően lehet összegezni és a megfelelő megoldást megtalálni.
A leggyakoribb aljzat kialakításokat a TudásTár aljzatrendszerek kalkulátor részében megtalálhatja és kiválaszthatja a szükséges anyagokat és technológiákat.
Aljzat tervezés lépései
I. A követelmények megfogalmazása
IV. Egyes rétegek vastagságának meghatározása
I. A követelmények megfogalmazása
A követelmények megállapításához meg kell határozni a burkolt felület rendeltetését. Végig kell gondolni, hogy mire fogják használni a felületet. Mérlegelni kell, hogy mit tekintünk szélsőséges igénybevételnek, ügyeljünk arra, hogy ez helyiségenként különböző lehet.
Ebben a dokumentumban a padlószerkezetek kialakításának legfőbb szempontjait foglaltuk össze. Kérjük, olvassák végig!
Fontos: A tervezésnél figyelembe kell venni a funkcióból adódó hasznos terhelés mértékét és jellegét!
A legtöbb padlószerkezet 4 fő részből áll. A követelmények alapján határozzuk meg, hogy mely rétegekre van szükség!
Használja az Aljzatrendszerek kalkulátort, mely segít felépíteni a rétegrendet.
A. Teherhordó szerkezet
A teherhordó szerkezet építész vagy statikus által megtervezett, és kialakítása előre meghatározott.
B. Hő-, és hangszigetelő rétegek
Ennek a rétegnek több funkciót kell egyszerre ellátni:
- Hőszigetelés:
A hőszigetelést leginkább az energiatakarékossági szempontok teszik szükségessé. A pénztárcánk mellett a hatályos szabványok is előírják a minimális hőszigetelési értéket.- Hangszigetelés:
A hangszigetelés célja az egymás felett elhelyezkedő szintek közötti áthallás csökkentése. Esetenként a hőszigeteléssel kombinálva két különböző tulajdonságú anyagból készül, speciális esetben a két feladat egy anyag alkalmazásával is megoldható.
A kényelmi szempontok mellett a hatályos szabványok is előírják a minimális hangszigetelés mértékét. A hatékony hangszigetelés kialakításához akusztikai számítás szükséges.
- Csőelvezetés:
Ez a réteg foglalhatja magába a különböző rendeltetésű csővezetékeket is (pl. vízvezeték, szennyvíz, elektromos vezetékek védőcsöve stb. kivétel a padlófűtés csövei)
C. Teher elosztó réteg (esztrich)
Teher elosztó réteg fogadja a burkolatot és elosztja a padlószerkezetre kerülő terhelést. Emellett a padlófűtés csövei is ebben a rétegben futnak.
Alárendelt funkciójú helyiségekben burkolat nélkül is készülhet.
A réteg funkciói:
- Teherelosztó funkció: a mindennapi életben a padlót érő mechanikai igénybevételek közel pontszerű terhelésnek tekinthetők. (Ezek közül is a legnagyobb pontszerű terhelésnek tekinthető egy magas sarkú cipő.) A teherelosztás ezen pontszerű terhelés nagyobb felületre való átvezetését jelenti.
- Padlófűtés csöveinek fogadása:
A padlófűtést egyre gyakrabban alkalmazzuk a hagyományos fűtési megoldások (fűtőtest, kandalló, cserépkályha) mellett. A padlófűtésre elektromos és melegvizes megoldások is rendelkezésre állnak.
D. Burkolat
Beltérben általában alkalmazott réteg, ezért tervezés folyamán mint jellemző réteget figyelembe kell venni (ragasztott burkolat tervezésénél figyelembe kell venni a ragasztó rétegvastagságát is).
Jellemző burkolat típusok:
A burkolat kiválasztása funkcionális és szubjektív szempontok szerint történik.
Legjellemzőbb funkcionális szempontok:
Fontos: A járófelület kiválasztása során a funkcionális szempontok figyelembevétele legyenek az elsődlegesek, és a szubjektív szempontok pedig a másodlagos kritériumok.
A szubjektív szempontok listája végtelen. Néhány közülük:
Részletesebb információt talál csempék, járólapok kiválasztásáról a hidegburkolási részben.
IV. Egyes rétegek vastagságának meghatározása
1 Burkolat vastagsága:
A burkolóanyag vastagsága és annak rögzítéséhez szükséges ragasztó rétegek együttesen fogják megadni a burkolatunk vastagságát.
E két értékből adódik a B (burkolat vastagság) értéke.
Tájékoztatásul néhány burkolat és rögzítő réteg vastagsága:
Epoxi bevonat: | 0,5-3 mm | |
PVC, linóleum: | 2-8 mm | |
Padlószőnyeg: | 3-10 mm | |
Kerámia burkolatok: | 6-15 mm | |
Natúrkő: | 10-35 mm | |
Laminált padlóburkolat: | 6-12 mm | |
Szalagparketta: | 15-20 mm | |
Csaphornyos parketta: | 19-22 m |
2. Teherelosztó réteg vastagsága (TEmin és TEmax):
A tervezés ezen fázisában a teherelosztó réteg vastagságának minimum és maximum értékét tudjuk meghatározni. TEmin és TEmax értéket kapjuk meg.
Teherelosztó réteg (az esztrich) vastagsága a következőktől függ:
Az esztrich rétegvastagsága 20 - 100 mm között lehetséges. Ezt a következő szempontok befolyásolják:
3. Hő-, és hangszigetelő rétegek (HHr)
A hő és hangszigetelő réteg részletes megtervezésekor derül ki a végleges vastagság, Ezt az értéket HHr betűkkel jelzünk.
Hő és hangszigetelő rétegvastagságának meghatározása:
A HHr értékét a fenti adatok alapján határozzák meg. Lejtés esetén ez az érték különböző a felület különböző pontjain.
Tipikus hibaként elmondható, hogy túl sok csövet szeretnének elvezetni ebben a rétegben, és nem veszik figyelembe az egymást keresztező csövek együttes magasságát és azok esetleges lejtését.
Ehhez a szinthez igazítják a falnyílások pozícióját (ablak, ajtó)
Régi épületek aljzatainak korszerűsítésénél és felújításánál legtöbbször csak kompromisszumok árán lehet az eredeti padlószintet megtartani, egyébként a nyílászárók áthelyezésére vagy átalakítására is sor kerülhet.
Az előző pontban meghatározott rétegek méretei együtt fogják kiadni a teljes aljzat méretét.
Új építésnél, ismert hasznos terhelésnél, a helyiségek funkciójának és az arra vonatkozó előírásoknak ismeretében, adott burkolat esetén már a tervezés során rögzítésre kerül a szükséges anyagok fajtája és rétegvastagsága.
Felújításoknál AV értéke adott, hiszen következik a teherhordó szerkezet felső síkja és az ajtók által adott szintekből.
Abban az esetben ha a kalkulált minimum érték nagyobb mint a szoba adottságai újra kell gondolnunk a teljes padlószerkezetet.
Lehetséges megoldások: